Noszenie okularów a moje dolegliwości

Od dziecka mam astygmatyzm, ostry światłowstręt i daltonizm. Teraz mam 18 lat i od pewnego czasu przestałam chodzić w okularach bo nie widzę żadnej różnicy w widzeniu, a na słońce noszę słoneczne. Czy od tego może mi się pogorszyć wzrok? A może mogłabym nosić jakieś soczewki czy coś? Może całkiem pozbyć się choroby? Bardzo proszę o pomoc

Witam.

Daltonizm jak Pani zapewne wie, jest chorobą genetyczną, zatem wyleczyć się jej nie da. Astygmatyzm natomiast wymaga korekcji soczewkami cylindrycznymi, bądź soczewkami kontaktowymi torycznymi w zależności od wartości wady. Przy niskich wartościach soczewek cylindrycznych można wadę korygować soczewkami kontaktowymi, które nie posiadają ekwiwalentu cylindrycznego. Wszystko zależy od wartości Pani wady, dlatego zachęcam do wizyty u specjalisty zajmującego się doborem soczewek kontaktowych.

Pozdrawiam serdecznie.