Noszenie pończoch uciskowych po usunięciu żył odpiszczelowych

Po usunięciu zyl odpiszczelowych lekarz zalecił noszenie pończoch uciskowych 2 stopnia przez 2 tygodnie, jednak chcialabym nosic je nadal gdyz sa dla mnie bardzo komfortowe (na jesieni, po serii skleroterapii mam zaczac nosic rajstopy 1 stopnia). Czy moge do tego czasu nosic ponczochy 2 stopnia bez szkody dla zdrowia? Ponczochy te sa troche nietypowe - w kostce sa luzne (bez ucisku), ucisk maja na stopie i powyzej kostki. Czy to bezpieczne?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jak najbardziej może Pani nosić pończochy o 2 stopniu ucisku, jeśli tylko są dla Pani komfortowe.

Witam serdecznie, stosowanie kompresjoterapii w przewlekłej niewydolności żylnej jak najbardziej jest celowe, to jedyna metoda spowalniająca proces powstawania nowych żylaków, jeśli jest regularnie stosowana. Zalecam wyroby niekoniecznie w II klasie ucisku, wystarczy I stopień.
Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec.angiolog