O czym mogą świadczyć częste wzdęcia?

Witam. Od kilku lat mam problem z przewodem pokarmowym. Mam bardzo częste wzdęcia, no i nie mogę łączyć jedzenia owoców z innymi rzeczami, muszą być jako oddzielny posiłek (np owoce z owsianka odpadają) I ogólnie to tak naprawdę nie ma dnia bez wzdęć. Wciąż nie wiem jakie są tego przyczyny, co może być powodem. Wzdęciom i niestrawnościom towarzyszą również często biegunki (i ogólnie niezdrowe kupki). Zastanawiam się nad wizytą u gastrologa ale nie wiem czy zrobić kolonoskopię, gastroskopię czy jeszcze jakieś inne badania. Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Konieczne jest zbadanie i poszerzenie wywiadu odnośnie do pani dolegliwości. Częste wzdęcia może być wywołane przez SIBO, nietolerancję pokarmową, czy chorobę czynnościową przewodu pokarmowego. Konsultacja gastroenterologa pozwoli również wyjaśnić czy wymaga pani dodatkowej diagnostyki.