O czym może świadczyć kolor wydzieliny?

Witam, od kilku lat mam problemy z zalegającą i spływającą gęstą wydzieliną (z zatok?) koloru zielonego, żółtego, czasami brązowego. Najgorzej jest o poranku, gdzie muszę odchrząknąć kilka razy tę flegmę. Moje główne objawy to właśnie zalegająca gęsta flegma, uczucie uścisku głowy podczas schylania, nieprzyjemny zapach z ust, uporczywe swędzenie raz jednego, raz drugiego przewodu słuchowego. Udałem się do laryngologa z podejrzeniem przewlekłego zapalenia zatok. Przypisano mi na 5 dni Zatoxin, Xylogel oraz Fluimucil, po których rzeczywiście poczułem poprawę, jeśli chodzi o ilość tej wydzieliny. Po wizycie kontrolnej laryngolog przypisał mi do dalszego leczenia steryd Tafen Nasal, który absolutnie mi nie pomógł i po 2 tygodniach wszystko wróciło do stanu pierwotnego. Czy laryngolog nie powinien zlecić wykonania wymazu w kierunku jakichś bakterii o czym może świadczyć kolor wydzieliny? Co mogę zrobić w dalszej sytuacji? Laryngolog nie chce słuchać, a ja myślę nad wymazem z nosa (gronkowiec, paciorkowiec, zakażenie bakteryjne?). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Zalecane jest wykonanie posiewu tej wydzieliny i wdrożenie celowanej antybiotykoterapii.