O czym może świadczyć poziom insuliny na czczo 29?

Witam serdecznie,
wynik insuliny na czczo o wartości 29 mlU/l świadczy o zaburzeniach gospodarki węglowodanowej.
Nie podała Pani wyniku glukozy na czczo więc nie można zinterpretować badań kompleksowo.
Jeżeli glikemia na czczo (stężenie cukru we krwi) mieści się w przedziale 70 -99 mg/dl, a wartość insuliny mamy 29 mlU/l, świadczy to o insulinooporności.
Wynik glikemii na czczo 100 - 125 mg/dl wskazuje na stan przedcukrzycowy, przy jednocześnie, dużej insulinie (insulinooporność).
Glikemia na czczo powyżej 126mg/dl - cukrzyca.

W każdym z tych przypadków niezbędne jest podjęcie odpowiedniej dietoterapii oraz być może farmakoterapii, o której zdecyduje lekarz (diabetolog, endokrynolog).
Jeżeli nie miała Pani wykonywanej przy tym badaniu (krzywej insulinowej i glukozy) i o ile nie ma ma Pani zdiagnozowanej cukrzycy (cukrzycy nie mogą robić tego badania), dobrze jest wykonać to badanie. Polega ono na wypiciu 75g glukozy i oznaczeniu glukozy i insuliny (na czczo, po 1 godzinie, po 2 godzinach). Na to badanie trzeba mieć skierowanie od lekarza (pierwszego kontaktu lub diabetologa / endokrynogola). Nie można go wykonywać samodzielnie.
Wykonanie krzywej należy zrobić wówczas na czczo, po 1 godzinie i po 2 godzinach - w każdym czasie oznaczyć glukozę i insulinę.
Z takim badaniem warto udać się do dietetyka, który układa plan żywienia dla osób z insulinoopornością na podstawie Pani wyników badań.