O czym może świadczyć zachrypnięty głos?

Witam. Jestem wcześniakiem.Od dawna mam zachrypnięty głos. Byłem u Laryngologa ,który sprawdzał kamerką gardło. Powiedział ,że jest wszystko w najlepszym porządku. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego mam zachrypnięty głos? Krępuje mnie to bardzo. Jakies Porady? Jestem wcześniakiem ,Oddychałem na początku przez rurkę. Moze układ nerwowy? Proszę o Pomoc.

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczyn chrypki jest bardzo wiele m.in. zawodowe nadużywanie głosu, narażenie na dym tytoniowy, nowotwory gardła i krtani, refluks żołądkowo-przełykowy, ciało obce, ziarnina po urazie spowodowanym intubacją, osłabienie mięśni gardłowych, czy choroba czynnościowa, w której nie stwierdza się przyczyny organicznej. Najważniejsze, że lekarz laryngolog pana zbadał i wykluczył groźne przyczyny.