O czym świadczą moje wyniki badania kręgosłupa?

Lordoza lędźwiowa pogłębiona w odcinku dolnym. Na poziomie L1/L2 - bez cech pjm. Obniżenie wysokości krążka z cechami dehydratacji. Nierówny zarys górnej blaszki granicznej trzonu L2 w odcinku przednim z niewielkim obniżeniem wysokości trzonu w tym obszarze - po przebytym w przeszłości urazie?Drobny guzek Schmorla - raczej zwyrodnieniowy w obrębie dolnej blaszki granicznej trzonu L2. Na poziomie L2/L3 - okrężna wypuklina krążka z niewielką impresją worka oponowego i obustronnym ograniczaniem światła otworów m/k. Cechy dehydratacji krążka z obniżeniem jego wysokości. Na poziomie L3/L4 - bez cech pjm. Sygnał krążka m/k niezmieniony. Na poziomie L4/L5 - okrężna wypuklina krążka z tylną podwięzadłową pjm z kompresją worka oponowego, zwężaniem zachyłków bocznych - nieco bardziej lewego i zwężaniem obustronnym otworów m/k, z uciskiem lewego korzenia nerwowego i przyleganiem do prawego. Cechy dehydratacji krążka z umiarkowanym obniżeniem jego wysokości. Na poziomie L5/S1 - tylna wypuklina krążka z przyleganiem do więzadła podłużnego tylnego, bez wyraźnej kompresji struktur korzeniowych. Cechy niewielkiej dehydratacji krążka. Zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych. Objęty badaniem odcinek rdzenia bez zmian ogniskowych.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane zmiany dyskopatycze i niewilkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ewentualna dalsza diagnostyka i/lub leczenie zależą od pana objawów (również powodu badania). Sugeruję udać się do lekarza prowadzącego w celu dokładnej oceny Pana stanu klinicznego i interpretacji wyniku.