O czym świadczą sine "obwódki" w miejscach, gdzie wyrastają palce dłoni?

O czym świadczą sine "obwódki" w miejscach, gdzie wyrastają palce dłoni? Między palcem wskazującym a środkowym mam opuchnięte miejsce (taką "miękką narośl), palce są zgięte. Kilka lat temu miałam stwierdzony zespół cieśni nadgarstka. Lekarz podejrzewał też reumatyzm (ale wynik czynnika reumatologicznego był na granicy normy). Ręce bolą, mam trudności z wykonaniem pracy (tej, która wymaga drobnych ruchów palców i tej, w której muszę podnosić ręce do góry). Anna

Jan ZajÄc

Witam. Opisane przez Panią objawy mogą być spowodowane jedną z chorób reumatycznych (wbrew nazwie, czynnik reumatyczny nie musi być w tych chorobach podwyższony). Zalecałbym poproszenie lekarza POZ o skierowanie Pani do reumatologa w celu wykonania bardziej szczegółowych badań z krwi, np. przeciwciał anty-CCP.