O czym świadczy ból brzucha po wypróżnieniu się?

Dzieńdobry ja mam takie pytanie ponieważ moj chłopak gdy zrobi stolca zaraz po wyjściu z łazienki ściska go w żołądku i chce mu sie wymiotowac byl na gastronskopi i nic nie wykazalo i nie wiemy co robic . Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Ww. objawy mogą sugerować czynnościową chorobę przewodu pokarmowego (np. IBS) lub być wynikiem nasilonego refluksu przełykowego, który zwiększa się w trakcie parcia. Konieczne jest ogólna ocena stanu klinicznego pacjenta (podstawowe badania krwi, moczu, stolca). Najlepszym badaniem w diagnostyce ChRP byłaby pH-metria przełyku. Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który poszerzy wywiad odnośnie do dolegliwości i pokieruje dalszą diagnostyką.