O czym świadczy dodatni wynik badania na boreliozę?

Mam 51 lat. 29.04.2010 r. zauważyłam kleszcza, który sam odpadł po najedzeniu się. Lekarz przepisał mi 2-tygodniową kurację antybiotykiem T*** oraz serię szczepionki przeciwtężcowej - 3 dawki: w dniu ugryzienia, po miesiącu oraz za pół roku. W miejscu ugryzienia nie było obrzęku ani żadnego objawu rumienia, tylko ślad po ugryzieniu. 7 tygodni po ugryzieniu (22.06.2010) wykonałam badanie na boreliozę metodą ELISA. Interpretacja wyniku jest pozytywna, tzn.: N: 0.0 - 0.8 wynik ujemny, N: ponad 1.1 wynik dodatni, N: 0.8 - 1.1 wynik wątpliwy. Na wyniku badania jest dodatkowy zapis: dla wyniku "dodatniego" przeciwciał wskazane jest wykonanie stosownego testu potwierdzenia Euroline W - B. Proszę o wyjaśnienie co to oznacza i co powinnam dalej zrobić. Czy to oznacza, że mam boreliozę? Jak ją należy leczyć?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Nie przedstawiła Pani pełnego wyniku wykonanego badania. Podała Pani jedynie normy. Jeśli nawet wynik był dodatni, to nie świadczy to o tym, że ma Pani boreliozę, ale że miała styczność z bakterią, która ją wywołuje. Terapia antybiotykiem, który Pani przyjmowała jest w pełni skuteczna - przeciwciała w klasie IgG utrzymują się bardzo długo po zachorowaniu, przeciwciała w klasie IgM są charakterystyczne dla ostrej fazy infekcji. Lepszym badaniem niż wspomniane w opisie badanie Western-Blot (W-B), w tej sytuacji byłoby oznaczenie powtórne przeciwciał w klasie IgM i IgG przeciwko Borelia sp.

Proszę być dobrej myśli. Można uznać, że przechorowała Pani boreliozę. Warto z wynikami zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.