O czym. świadczy mój wynik MR kręgosłupa?
Witam serdecznie, bardzo proszę o interpretację wyników MR-kręg.L/S: Badanie wykonano w sekwencjach TSE(T1-sag. i ax.) oraz TSE(T2-sag. i ax.) oraz STIR(T2-sag.) bez wzmoncnienia kontrastowego. Spłycona lordoza. Osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych z tarczy międzykręgowej L4-L5-zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne. Nieznaczne, dyskopatyczne obniżenie wysokości tej tarczy międzykręgowej. Na poziomie L4-L5 widoczna niewielka, tylna, lewostronna, podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej, modelująca-uciskająca lewy korzeń nerwowy w otworze m-kregowym. Natomiast na poziomach L3-L4 i m mniejszym stopniu L5-S1 zaznaczone cechy koncentrycznych wypuklin pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych- "bulging discs". Zmianom tym towarzyszy niewielka osteofitoza krawędzi trzonów. Na poziomie L5-S1 torbiel okołokorzeniowa 11x12mm prawego korzenia nerwowego. Innych zmian w obrębie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i strukturach kanału kręgowego badaniem MR nie stwierdza się. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych zlokalizowany na poziomie L1. Nić końcowa ufiksowana prawidłowo. Z góry serdecznie dziękuję.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania
Zostały u pani opisane niewielkie zmiany dyskopatyczne. Wynik nie musi świadczyć o niczym bardzo niepokojącym (dość często obserwuje się rozbieżność w wynikach badań obrazowych, a obrazem klinicznym pacjenta/jego dolegliwościami). Dalsze postępowanie zależy głównie od pani objawów klinicznych. Najlepiej udać się do swojego lekarza prowadzącego (neurologa, ortopedy) w celu interpretacji klinicznej wyniku.