O czym świadczy podwyższony poziom glukozy we krwi?

Witam, o czym świadczy poziom glukozy we krwi żylnej 110 mg/dl u 33-letniego mężczyzny (badanie na czczo)? Jakie ewentualne dalsze badania należy wykonać? Dodatkowo występuje podwyższony poziom cholesterolu całkowitego - 219 mg/dl. Cholesterol frakcyjny - normy (HDL 56,9, LDL 139, trójglicerydy 116). Czy może to świadczyć o cukrzycy? A może o czymś zupełnie innym, czymś poważniejszym? Proszę o informację co należy dalej zrobić? Jak można obniżyć poziom cukru? Czy powinienem wyniki skonsultować ze specjalistą? Bardzo proszę o fachową odpowiedź i poradę, co należałoby dalej zrobić w moim przypadku. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Ma Pan nieprawidłową glikemię na czczo, czyli stan przedcukrzycowy. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, należy mniej jeść i więcej się ruszać. Wynik należy powtórzyć za 2-3 miesiące. Jeżeli będzie się utrzymywał, powinien mieć Pan wykonany doustny test obciążenia 75 g glukozy i zbadane stężenie glukozy 2 godziny po wypiciu roztworu. Proszę pilnować, aby wszystkie oznaczenia były z krwi żylnej.

Pozdrawiam

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.