O czym świadczy poziom serum alanine aminotransferase 189 iu/L przy normie 1.0-49.0?

O czym swiadczy poziom serum alanine aminotransferase 189 iu/L przy normie1.0-49.0? Maz ma 62 lata i od 35 roku zycia zazywa leki na nadcisnienie. Czy mozna obnizyc ten poziom za pomoca diety?

Lek. Paweł Szadkowski

Podwyższona aktywność ALT jest markerem uszkodzenia wątroby. Należałoby uzupełnić badania o: AST, bilirubinę, ALP, albuminę w surowicy, lipidogram oraz opcjonalnie USG jamy brzusznej i anty-HCV. Uszkodzenie wątroby może być spowodowane wieloma czynnikami, jednym z częstszych jest alkohol i wirusy hepatotropowe. Dobrze by było jeśli oceniłby męża lekarz podczas wizyty. Dalsze postępowanie zależeć będzie od wyników badań i ewentualnej przyczyny.