Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Domowe sposoby na afty

Magdalena Szpala
17 poziom zaufania

Płyta akrylowa protezy może ulec przebarwieniu. Moze to być spowodowane barwnikami pożywienia, tytoniu a także niewłaściwą pielęgnacją.
ProtezE naleŻy czyścić codzinnie po każdym posiłku, oddZielna szczotka najlepiej do rąk, miękką mydłem, nie pastą do zębów. Należy przechowywać na sucho.
Raz w tygodniu można na 15' pozostawić w wodzie z rozpuszczoną specjalną tabletką.
Można także zakupić specjalna wanienkę dźwiękową która za pomocą fal dziękowych oczyszcza protezę z zanieczyszczeń.

Pozdrawiam,
Lek.dent. Magdalena Szpala, Puławy

0
Piotr Brzezik
29 poziom zaufania

Witam,
rozumiem, że ma Pani na myśli płytę protezy, w której osadzone są sztuczne zęby? Zmiana jej zabarwienia może być spowodowana nieprawidłową higieną protezy. Przyczyną zmiany zabarwienia może być osad nazębny lub kamień, ale także infekcja grzybicza. Proszę pamiętać, że proteza tak jak i jama ustna (nawet jeśli jest bezzębna!) wymaga codziennej pielęgnacji. Do czyszczenia protezy należy używać specjalnej szczotki (do kupienia w aptekach lub drogeriach) oraz pasty do zębów (bez środków ściernych) lub pasty do protez, alternatywą może być po prostu woda z mydłem. Ważne jest też, aby w nocy przechowywać na sucho. Przechowywanie w wodzie nie jest polecane ze względu na osadzający się na protezie kamień. Jeżeli zmianie koloru protezy towarzyszą objawy w jamie ustnej takiej jak nalot czy nieprzyjemny zapach z ust, może to sugerować infekcję grzybiczą. W takiej sytuacji koniecznie jest wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz wykonanie nowych protez. Zalecam wizytę u protetyka.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy