Obawa o ponowne poronienie

Trzy tygodnie temu miałam robiony zabieg wyłyżeczkowania, gdyż ciąża obumarła w 10 tyg. Mam cukrzyce typu I, padaczkę (od 2000 roku nie wystąpiły napady) i niedoczynność tarczycy. Będąc w ciąży wynik TSh miałam 53.6.

Czy to mogło mieć wpływ na to, że ciąża obumarła? Czy jest możliwość, że przy następnej ciąży powtórzy się to samo?
Boje się spowrotem starać, żeby nie było tak samo. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tak, zaburzenia funkcji tarczycy mogły spowodować poronienie. Nie musi się Pani obawiać starań o ciążę. Należy jednak koniecznie przedtem zadbać o wyregulowanie gospodarki hormonalnej! Proszę udać się do endokrynologa. Ten, na podstawie badania fizykalnego i wyników badań krwi, zleci suplementację hormonów tarczycy w odpowiedniej dawce. Kiedy stężenie hormonów wróci do normy, będzie Pani mogła spokojnie rozpocząć starania. Bardzo ważne jest również, by prawidłowo było kontrolowane stężenie glukozy we krwi. Cukrzyca jest bowiem również jedną z chorób ogólnoustrojowych, które, nieprawidłowo leczone, mogą doprowadzić do straty ciąży.
Pozdrawiam serdecznie!