Obfite krwawienie w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Rozpoczynam 4 opakowanie tabletek (tabletki z najniższą dawką hormonów) po 7-dniowej przerwie. Przy każdym opakowaniu przy 20 dniu cyklu (20 tabletce) występowało u mnie plamienie/krwawienie. Przy trzecim opakowaniu krwawienie też rozpoczęło się 20 dnia cyklu i trwało 8 dni (zawsze około 5 dni) i przez większość czasu było to krwawienie tzw. żywą krwią. Tabletki przyjmuję bardzo regularnie i na pewno o żadnej nie zapomniałam. Nie brałam antybiotyków. Jedynie vitapil, furaginum i clotrimazolum w maści. Czy mam powody do zmartwień?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Podczas przyjmowania pierwszych kilku opakowań tabletek antykoncepcyjnych, często występują tego typu krwawienia. Zwykle efekt ten mija po wybraniu 4-5 blistrów albo prędzej. Powinna Pani więc odczekać jeszcze trochę, być może tak też będzie w Pani przypadku. Gdyby jednak po 6 opakowaniach krwawienia śródcykliczne nadal występowały, powinna Pani pomyśleć o zmianie na preparat z większą dawką estrogenu. Trzeba będzie porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Stosowane przez Panią dodatkowo leki i suplementy diety nie wpływają na skuteczność tabletek ani nie powodują krwawień podczas ich stosowania.

Pozdrawiam serdecznie!