Objawy autyzmu - synek nie reaguje na imię

Witam.

Mój półtoraroczny synek jest wcześniakiem. Od pewnego czasu ktoś mi powiedział, że z moim synem nie ma kontaktu wzrokowego i to mogą być objawy autyzmu. Mój synek faktycznie jak jest zajęty, to nie reaguje na swoje imię. Mówi tylko mama, am, nie. Jak mówi nie to kręci przecząco główką. Bawi sie bardzo ładnie uwielbia wertować książeczki lubi kółeczka od samochodów. Kiedy turla się piłeczkę to potrafi ją oddać. Boję się o niego, nie wiem czy to że tak słabo mówi i ma słaby kontakt świadczy o chorobie.

Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Same objawy, które Pani wymieniła nie muszą świadczyć o autyzmie. Proszę pamiętać, że chłopcy zaczynają mówić później od dziewczynek, że każde dziecko rozwija sie inaczej, a inni ludzie czasem w dobrej wierze podsuwają "dobre rady" jak ta odnośnie autyzmu. Jeśli to była osoba kompetentna to może mieć Pani uzasadnione obawy, chociaż z opisu nie wynika, aby dziecko przejawiało typowe zachowania autystyczne. Dziecko autystyczne nie chce nawiązywac kontaktu, żyje jakby w swoim świecie, odizolowanym. Ma pewne stereotypowe zachowania, lubi bawić się w liczenie, kręcenie czyms uparcie, ustawianie jakiś rzeczy w określony sposób. Zajęte jest bardziej soba niż światem zewnętrznym. Nie mówi, albo mówi mało i nie próbuje rekompensowac tego poprzez pokazywanie o co mu chodzi.

Proszę być dobrej myśli.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niekoniecznie bo każde dziecko jednak rozwija się w swoim własnym tempie. Wprawdzie brak reakcji na imię i brak kontaktu wzrokowego jest wpisane w cechy autyzmu jednak dziecko musi mieć jeszcze szereg innych objawów. Proszę zatem poobserwować synka przez jakiś czas,a jeśli będzie zachowywał się niepokojąco skonsultować z psychologiem dziecięcym.
Pozdrawiam AM