Objawy boreliozy u dziecka

Witam! Około miesiąca temu za uszkiem mojego synka pojawiła się czerwona plamka. Potem okazało się, że mały ma rumień wędrujący. Nie widzieliśmy u niego żadnego kleszcza! Dla pewności zrobiłam mu badania metodą ELISA. Wynik: IgG 179,32 RU/ml, IgM 200 RU/ml. W porównaniu z normą są to bardzo wysokie wskaźniki! Jestem przerażona, bo tak jak wspomniałam nie widziałam kleszcza, a mały - z tego wynika - ma boreliozę. Czy tak wysokie wyniki nie wskazują na jakieś szczególne zakażenie? Jestem przerażona. Dodam, że synek zachowuje się całkowicie normalnie. Nie ma gorączki, nic się nie dzieje! Zaraz po ukąszeniu był zaszczepiony na różyczkę (nie było jeszcze wtedy rumienia). Czy iść z małym do pediatry rodzinnego, czy może do specjalisty? Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jeżeli została potwierdzona borelioza zarówno poprzez wystąpienia rumienia wędrującego jak i poprzez testy ELISA to jest to wskazanie do rozpoczęcia leczenia.

Często bywa tak, iż pacjenci mogą przeoczyć kleszcza. Może on po ukąszeniu odpaść samoistnie lub pacjent może go po prostu zdrapać.

Uważam, że na pewno powinna udać się Pani z dzieckiem do lekarza. Specjalista od chorób zakaźnych na pewno byłby wskazany a jeżeli nie ma Pani możliwości to wtedy dobrze by było udać się do pediatry gdyż bardzo ważne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii.

Wysokie miano przeciwciał nie znaczny o jakiejś specjalnej formie zakażenia a jedynie o aktywnym procesie.

Pozdrawiam!