Objawy ciąży a objawy zbliżającej się miesiączki

Dzien dobry,mam na imie Kinga i mam 31 lat Mam nastepująca sprawe oboje z mężem staramy się o dziecko. Okres miałam zawsze regularny co 28-30 dni. Od 7 dni nie mam miesiączki. Dzisiaj po zjedzeniu posiłku zrobiło mi się niedobrze, owszem mam lekkie bóle w okolicach podbrzusza oraz bolące piersi jak przed miesiączką a wczoraj miałam niewielkie plamienia. Zrobiłam test ciążowy, wyszedł negatywny. Ze zdrowiem u mnie w porządku, nie przyjmowałam ani nie przyjmuję żadnych leków. Czy mimo to mogę być w ciąży? Czy powinnam powtórzyć test czy był to niestety falszywy alarm.Z góry dziekuje za odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Proszę pamiętać, że objawy wczesnej ciąży są często nierozróżnialne z objawami zbliżającej się miesiączki. Jeśli objawy, o których Pani pisze są wywołane przez ciążę, to powinna mieć Pani już na tyle podwyższony poziom hormonu beta HCG we krwi, by był możliwy do wykrycia dla domowego testu ciążowego. Wydaje mi się, że mogło dojść do zaburzenia hormonalnego, w wyniku którego opóźniła się owulacja, a co za tym idzie miesiączka. Jeśli w danym cyklu zaszła Pani w ciążę, to na skutek opóźnionej owulacji ciąża również będzie wykrywalna nieco później. Dla pewności proszę powtórzyć test ciążowy korzystając z porannego moczu, który zawiera największą koncentrację interesującego nas hormonu. Jeszcze większą pewność da Pani badanie poziomu beta HCG z krwi, które może Pani wykonać w przychodni. W razie negatywnego wyniku proszę powtórzyć test ciążowy/badanie z krwi po tygodniu, jeśli miesiączka nadal się nie pojawi. Gdyby nie była Pani w ciąży, a tego typu zaburzenia miesiączkowania będą się powtarzać w kolejnych cyklach - proszę się udać do lekarza ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Test ciążowy wykrywa w moczu stężenie hormonu beta hCG. Istnieje kilka systemów testów ciążowych. Czasami trzeba nanieść kilka kropel moczu na test, w innych przypadkach należy podstawić test pod strumień moczu. Hormon hCG zaczyna być produkowany w organizmie między 7 a 10 dniem, w którym doszło do zapłodnienia. Poziom beta hCG rośnie szybko przez pierwsze miesiące ciąży, aż do około 2-3 miesiące.

Testy ciążowe różnią się czułością. Takie, które mają bardzo wysoką czułość i wykrywają stężenie beta hCG nawet jeśli jest mniejsze niż 500 IU/l mogą pokazywać ciążę już około 10-14 dni po zapłodnieniu. Inne testy mają mniejszą czułość i wykrywają hCG w stężeniu pomiędzy 500-800 IU/l można wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. Te testy, które mają najmniejszą czułość czyli mniejszą niż 800 IU/l mona zrobić po okresie tygodnia po terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli test zrobimy zbyt wcześnie może dać on wynik fałszywie negatywny. Czasami na testach napisane jest, ze można je wykonać już po 10 dniach od spodziewanego zapłodnienia. Należy jednak pamiętać, że do zapłodnienia nie musiało dojść od razu po uwolnieniu komórki jajowej. U Pani test ciążowy, w przypadku ciąży, powinien już pokazać wynik dodatni. Proszę dla pewności powtórzyć test ciążowy z moczu porannego.

Dokładność testów ciążowych określa się na około 95-99 proc.

Istnieje wiele innych przyczyn zaburzeń miesiączkowania. Czasami może być to spowodowane stresem, który nie koniecznie występuje bezpośrednio przed brakiem miesiączki. Poza tym może być on także wywołany zaburzeniami hormonalnymi, niedoczynnością tarczycy, gruczolakiem przysadki etc. Inną przyczyną braku miesiączki jest znaczny wysiłek fizyczny. Jeśli problem się powtórzy, proszę zapisać siena wizytę do ginekologa.