Objawy cukrzycy - czy jestem chory?

WITAM. MAM NA IMIĘ LESZEK (23 L.). OD JESIENI UBIEGŁEGO ROKU CZUJĘ SIĘ OSŁABIONY, NIC MI SIĘ NIE CHCE ITP. POGORSZYŁ MI SIĘ WZROK, MAM NIEOSTRE WIDZENIE, RAZI MNIE ŚWIATŁO, KTÓRE WCZEŚNIEJ MNIE NIE OŚLEPIAŁO. ŚWIATŁA WSZYSTKICH KIEROWCÓW W NOCY MNIE OŚLEPIAJĄ. LAMPY BARWY ZÓŁTEJ OŚWIETLAJĄCE ULICE TEŻ. PRAWIE KAŻDE ŚWIATŁO, NAWET O MAŁYM NATĘŻENIU, KATUJE MOJE OCZY. GDY SIĘ TO ZACZĘŁO WSZYSTKO ZAUWAŚYŁEM WIOTKOŚĆ I SWĘDZENIE SKÓRY. MAM TEŻ CZERWONE DŁONIE OD SPODU CAŁY CZAS. MIAŁEM TEŻ PROBLEMY ZE SNEM, BUDZIŁEM SIĘ KILKA RAZY W NOCY Z SUCHYM GARDŁEM. PRZESZŁO JUŻ MI TO. MYŚLĘ TEŻ, ŻE RANY SŁABIEJ SIĘ GOJĄ. BYŁEM U LEKARZA W GRUDNIU, ROBIŁEM MORFOLOGIĘ I BADANIE GLUKOZY TAKIM MAŁYM URZĄDZONKIEM – KROPELKĘ KRWI WZIĘLI NA JAKIŚ CZYTNIK ELEKTRONICZYNY. WIĘC TO CHYBA POMIAR GLUKOZY NA CZCZO. NIBY BYŁO OK I LEKARZ RODZINNY MÓWI, ŻE JESTEM ZDROWY. ALE MINĘŁO PRAWIE 3 MIESIĄCE I NADAL CZUJĘ SIĘ JAK WCZEŚNIEJ, NIC MI SIĘ NIE ZMIENIŁO. DODAM, ŻE TRENUJĘ W SIŁOWNI CIĘŻKO OD 2 MIESIĘCY 4 RAZY W TYGODNIU, MAM DIETĘ WYSOKO BIAŁKOWOWĘGLOWODANOWĄ, DUŻO I CZĘSTO JEM. NIE PRZYBIERAM ZNACZĄCO TŁUSZCZU. ALE PRZYBRAŁEM MASY OK. 5 KILO. WZROST 170 CM, WAGA OK. 78 KILO, DOBRZE ZBUDOWANY. WIĘC OTYŁOŚĆ NIE WCHODZI W GRĘ. NIE JEM SŁODKICH RZECZY ITP. W OGÓLE NIC, NAWET CUKIERKA. OGÓLNIE MÓJ STAN PRZYSZEDŁ NAGLE KILKA MIESIĘCY TEMU, JAKOŚ W LISTOPADZIE. NIEPOKI MNIE SAMOPOCZUCIE, ZMĘCZENIE I DZIWNY WZROK.GENERALNIE SIŁĘ DO TRENINGÓW MAM. ŚPIE TERAZ DOBRZE OK. 6-8 GODZIN W CIĄGU NOCY, NIE MAM PROBLEMÓW Z WSTANIEM DO PRACY. PIJĘ DUŻO I CZĘSTO ODDAJĘ MOCZ. PROSZĘ O POMOC, PONIEWAŻ JESTEM ZAGRANICĄ I CHCIAŁBYM SIĘ SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM Z FORUM. MOŻE WYKLUCZYMY CHOROBĘ.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Osłabienie, zwiększone pragnienie, wzrost objętości wydalanego moczu, jak również słabe gojenie się ran są dość typowymi objawami cukrzycy, nie muszą jej jednak oznaczać. Powinien Pan wykonać oznaczenie glukozy we krwi na czczo (badanie w laboratorium, nie przy pomocy glukometru, tak jak miało to miejsce w grudniu). Dopiero wtedy będzie można odpowiedzieć na pytanie, czy z gospodarką węglowodanową w Pana organizmie wszystko jest w porządku.

Dobrze byłoby także powtórzyć morfologię krwi, a także zbadać poziom bilirubiny i enzymów wątrobowych. Najlepiej, aby udał się Pan do lekarza, który po zbadaniu zleci niezbędne analizy i być może tym razem ustali przyczynę Pańskich dolegliwości.

Pogorszenie ostrości wzroku oraz światłowstręt są wskazaniami do konsultacji okulistycznej. Jedną z przyczyn zaburzeń widzenia jest rzeczywiście cukrzyca, jednak bez względu na wynik oznaczenia stężenia glukozy we krwi, powinien Pan zostać zbadany przez okulistę.

Pozdrawiam.