Objawy pasujące do zachowań autystycznych u 2-latka

Czy może się zdarzyć że mimo występujących u 2 latka wielu objawów pasujących do zachowań autystycznych(dziecko juz jest pod opieka poradni psychologicznej lecz do diagnozy jeszcze daleka droga) nie jest to autyzm, tylko pewna niedojrzałość nad którą można pracować by ją zniwelować lub zmniejszyć? Pytam czy z doświadczenia macie Państwo sytuacje w którym jest duże prawdopodobieństwo autyzmy a jednak po jakimś czasie okazuje się że to nie autyzm i wszystko jest ok?

Witam!
Do tej pory w jednym przypadku, po roku intensywnej terapii, psychiatra zmienił swoją diagnozę, orzekając, że nie widzi autyzmu, który wcześniej podejrzewał.
W kolejnym zmienił orzeczenie z autyzmu na ZA
( zaburzenie ze spektrum).
Bez względu na wstępne ropoznanie, zachęcam Panią do jak najszybszego podjęcia terapii. Im młodsze dziecko, tym lepsze efekty.Naprawdę warto.
Życzę powodzenia, JPluta

Zaburzenia autystyczne to całe spektrum, ich nasilenie tez może być różne (np Zespół Aspergera). Dlatego jeśli spełnionych jest wiele kryteriów, ale nie wszystkie, często zaleca się rehabilitację i diagnozuje zaburzenia ze spektrum autyzmu lub konkretną jednostkę. Wszystko zależy od rodzaju i nasilenia objawów. Rozumiem, ze poszukuje Pani wsparcia i nadziei, ale w tym wypadku lepiej zaufać specjalistom, którzy opiekują się malcem i razem z nimi rozwiewać wszelkie wątpliwości.

Tak, może się to wydarzyć, ale występująca niedojrzałość, jak to Pani określiła wymaga pracy nie tylko psychologa, ale systematycznej terapii integracji sensorycznej /2xtydzień/ i być może terapii behawioralno-poznawczej- za mało jest szczegółów dotyczących funkcjonowania dziecka.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jeśli dziecko jest pod opieką poradni to zapewne zostanie przebadane i dostaniecie informację czy faktycznie to autyzm czy tylko podejrzenie czy parę cech. Ważne jest aby uczestniczyło systematycznie w terapii gdyż wczesna interwencja przynosi najwięcej korzyści i bardzo dużo można wypracować.
Pozdrawiam AM