Objawy somatyczne podczas oglądania telewizji

WItam, mam 32 lata mój problem polega na tym że nie mogę normalnie obejrzeć meczu mojej drużyny w telewizji, grać w gry z "żywym" przeciwnikiem bo od razu mam silne objawy somatyczne które powodują u mnie bardzo silny strach i przerażenie. Czuję ścisk w żołądku, niemożność usiedzenia na miejscu. Bardzo mi to przeszkadza ponieważ i oglądanie sportu w TV jak i gry komputerowe były moim hobby a teraz stały się wrogiem którego unikam. Boję się że podczas takiego "ataku" stanie mi się coś strasznego.

Witam serdecznie,

Z Pana opisu wynika, że mylnie interpretuje Pan normalne somatyczne objawy ekscytacji. Kiedy zauważa Pan przyspieszone bicie serca, gorąco i ściśnięty żołądek, boi się Pan ponieważ – prawdopodobnie – uważa je Pan za coś niebezpiecznego, myśli Pan, że stanie się coś strasznego. Takie myśli wywołują jeszcze większy lęk, a lęk pociąga za sobą kolejne objawy - jeszcze szybsze bicie serca, przyspieszony oddech itp. – a to sprawia, że boi się Pan jeszcze bardziej. To typowe błędne koło paniki. Bo to co Pan przeżywa, to zapewne ataki paniki, czyli bardzo silny lęk własnie. Ale lęk nie zabija i nie powoduje żadnych strasznych konsekwencji poza tym, że jest nieprzyjemny. I zawsze mija.

Gdyby te wyjaśnienia nie pomogły warto udać się do psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego w celu terapii napadów paniki.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Pana objawy maja najprawdopodobniej podłoże emocjonalne, nerwicowe. Zachęcam do spotkania z psychologiem i podjęcia psychoterapii, która pozwoli poradzić sobie z uciążliwymi objawami.

Mgr Magda A. Pytlok

Witam serdecznie!

Proszę umówić się na spotkanie z psychologiem. Powyższe objawy są wskazaniem do pomocy psychologicznej.

Pozdrawiam.