Obliczanie dni płodnych po poronieniu - jak to zrobić?

Byłam w 5. tyg. ciąży. Nagle dostałam skurczy (podobnych do skurczy podczas miesiączki), później nastąpiło krwawienie. Krwawienie jest bardziej obfite niż podczas miesiączki. Czy to normalne? Czy w tej sytuacji mam potraktować pierwszy dzień tego krwawienia jako pierwszy dzień cyklu i tak zacząć obliczać znów dni płodne? Proszę o radę!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozumiem, że udała się Pani do lekarza ginekologa (do gabinetu lub na ginekologiczną izbę przyjęć) i stwierdził on poronienie. Przykro mi z powodu Pani straty, niestety ciąże bardzo często ulegają poronieniu na tak wczesnym etapie.

Pierwszego dnia krwawienia związanego z poronieniem nie traktujemy jako pierwszego dnia cyklu. Nie ma tu ścisłych reguł, ale zazwyczaj pierwsza owulacja pojawia się 2-4 tygodnie po zakończeniu krwawienia, niezależnie od tego, czy wykonano zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy, czy nie. Miesiączka następuje ok. 2 tygodnie później. Pierwsze cykle mogą być nieco rozregulowane, potem powinna Pani bez problemu być w stanie określić dni płodne, jeśli już wcześniej prowadziła Pani obserwacje i tym samym ma w tym wprawę. Charakterystyczne zmiany w śluzie szyjkowym będzie Pani mogła zaobserwować oczywiście już przy pierwszej owulacji po poronieniu.

Jeśli para pragnie począć krótko po poronieniu, zaleca się odczekanie co najmniej 2-3 regularnych cykli przed wznowieniem starań. W ten sposób dajemy czas organizmowi (a nieraz i psychice) na pełną regenerację.

Pozdrawiam serdecznie!