Obliczanie dni płodnych przy planowaniu ciąży

Witam mam pytanie ja z moim mężem staramy się o dziecko i jakoś to nie wychodzi proszę mi powiedzieć ile dni przed okresem a ile po okresie są dni płodne dziękuję pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyjmując za pewnik długość cyklu 28 dni to okres dni płodnych wypada od 10 do 18 dnia cyklu. Postaram się wytłumaczyć to w ten sposób. Owulacja w zakładanym przypadku następuje 14 dni przed miesiączką czyli w 14 dc. Około czterech dni przed nią i 4 dni po wystąpieniu owulacji mamy do czynienia z tzw dniami płodnymi.