Obniżone białe ciałka krwi

Dzień dobry, proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Otóż zrobiłam sobie kontrolne badania krwi (robię co rok), gdy odebrałam wynik okazało się że mam obniżone białe ciałka krwi 3,5 z wynikami poszłam do lekarza. Stwierdził, że w ogólnym rozmazie nic się nie dzieje, mam się nie martwić, może jakaś infekcja. Mimo wszystko mnie to nie uspokoiło i pojechałam do szpitala zrobić jeszcze raz powtórkę. Wynik WBC to 4,7. Proszę mi powiedzieć, czy to jest możliwe, że jednak się podniosło po dobie (nie wiem czy to ma znaczenie, ale w weekend byłam na weselu, dwa dni w śniegu na papierosie w nocy, wyskoczyła mi opryszczka). Dziękuję. Sylwia

Lek. Krystyna Gałązka

Witam serdecznie! Rzeczywiście, gdy w ogólnym rozmazie krwi nie ma zmian w stosunku procentowym poszczególnych grup limfocytów, a kolejne badanie nie wykazuje już nieprawidłowości, nie ma powodów do niepokoju. Tym bardziej, że sytuacja przez Panią opisana mogła ogólnie rzecz ujmując doprowadzić do spadku odporności u Pani. Infekcja wirusowa również może być przyczyną zmniejszenia się ogólnej liczby limfocytów. Proszę jednak dla pewności powtórzyć badanie za jakiś czas i skonsultować jego wynik ze swoim lekarzem. Pozdrawiam