Obniżone granulocyty i podwyższone limfocyty u dziecka a borelioza

Witam. Moje 2,5 letnie dziecko ma boreliozę. Zgodnie z wynikami badań krwi (rozmaz ręczny) ma obniżone granulocyty (23% przy normie 50-70) oraz podwyższone limfocyty (77% przy normie 20-45). Czy te wyniki mogą być związane z boreliozą? \czy powinnam niezwłocznie udać się do lekarza? czy jest to normalne? Bardzo proszę o odp.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście jeżeli dziecko ma boreliozę należy ją leczyć. Przedstawione tu wyniki nie są jednak wynikiem choroby a fizjologicznej zmiany stosunku granulocytów do limfocytów. Jest to wynik tzw pierwszego skrzyżowania układu białokrwinkowego. Dziecko rodząc się ma więcej granulocytów niż limfocytów a w okolicach 4-5 miesiąca stosunek ten odwraca się by powrócić to poprzednich norm dopiero w 6-7 roku życia.