Obniżony nastrój po leczeniu depresji

5 miesięcy temu zakończyłam leczenie depresji. Był to nawrót choroby. Pierwsze leczenie trwało 9 miesięcy. Jednak nie przyniosło ono długotrwałych efektów. Po 7 miesiącach depresja wróciła. Leczyłam się wtedy 1,5 roku. W tej chwili jestem 4 miesiące bez leków i zaczynam czuć się źle. Są to objawy łagodniejsze niż poprzednio (wtedy to było "piekło"). Teraz ciągle jestem smutna, przygnębiona, nic mnie nie cieszy :( Mam także problemy gastryczne, kołatanie serca, przede wszystkim odczuwam lęk. Mam 48 lat. Co mam zrobić? Może jest jakiś lek, który mogłabym teraz stosować, bez konsultacji z lekarzem? Nie stać mnie na prywatne wizyty, a przychodnia NZOZ jest dla mnie nieosiągalna, ponieważ pracuję od rana do późnego popołudnia.

Z przedstawionego opisu wynika, że cierpi Pani na zaburzenia depresyjne nawracające. Podane objawy mogą rzeczywiście zwiastować kolejny epizod depresji. Optymalnym rozwiązaniem byłaby wizyta u psychiatry i wdrożenie ew. leczenia p-depresyjnego lub lekiem stabilizującym nastrój. Leki dostępne bez recepty prawdopodobnie nie zahamują nasilania się objawów depresji. Należy również pamiętać o tym, iż im wcześniej rozpocznie się terapię, tym lepsze daje ona efekty. Z uwagi na objawy gastryczne, uczucie kołatania serca, lęk proponowałbym również zbadać hormony tarczycy, aby wykluczyć ew. nadczynność.