Obniżony poziom erytrocytów i podwyższone MCV i MPV

co oznacza nieznacznie obniżony poziom erytrocytów i podwyższone poziomy MCV i MPV u 2miesiecznego niemowlaka. czy to oznacza jakąś chorobę? jeśli tak to jaką?co zrobić aby wyniki były w normie? z gory dziekuje za odpowiedz.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę się nie przejmować tymi wynikami, gdyż ważniejsze jest czy dziecko rozwija się prawidłowo. Tak jak pisałem wcześniej warto zweryfikować wartości podane w poprzedniej wiadomości z normami laboratorium wykonującego badanie. Parametry takie, u dorosłego mogłyby sugerować niedokrwistość megaloblastyczną, jednak u dzieci w okresach wzmożonego wzrostu jest to stan fizjologiczny. Oczywiście proszę zgłosić to lekarzowi podczas kolejnej wizyty. Nie jest jednak ona konieczna w tym momencie.