Obniżony poziom leukocytów w wyniku badania krwi u 8-latki

Witam serdecznie. Moja corka ma 8 lat.Zrobiłam jej badania krwi w którym niepokoja mnie LEUKOCYTY-3,8TYS/UL* a norma to 4,5-13,5..czyli obnizone krwinki biale. Lekarz zlecił powtórne badania za miesiac ( morf. z rozmazem) Czy mam się martwić?? tyle sie naczytałam ze az strach:((( dziękuje za odpowiedz
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Jeżeli pozostałe parametry morfologii krwi, łącznie z jej ręcznym rozmazem były prawidłowe, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli nie było rozmazu, dla pewności że nie mamy do czynienia chorobą krwi wskazane jest jego wykonanie. Nie powinna się Pani jednak niepokoić na zapas, odchylenia od normy nie są duże i u większości dzieci nie świadczą o niczym groźnym.

Właściwa interpretacja obniżonego poziomu leukocytów nie jest możliwa bez wykonania rozmazu krwi obwodowej. Dla oceny przyczyny obniżenia tego parametru istotna jest znajomość zawartości odsetkowej granulocytów, leukocytów i innych komórek określanych jako krwinki białe czyli leukocyty. Lekarz Pani dziecka już podjął takie działanie, zatem trzeba spokojnie poczekać na rezultat powtórnego badania.
Niewielkie obniżenie leukocytozy, a z takim mamy do czynienia obserwuje się w trakcie większości infekcji wirusowych i niektórych infekcji bakteryjnych.
Z literatury i praktyki wiem, że jest spora grupa pacjentów, u których fizjologicznie obserwuje się leukocytozę w okolicach 3,0 tys/ul