Obojętność córki wobec matki

Mam problem z 9 letnią córką. Przez wiele lat jej ojciec zupełnie się nią nie interesował. Sporadycznie kupił jej coś na urodziny czy święta wielokrotnie nie dotrzymywał obietnic, które jej składał. Kilka tygodni temu pojawił się w jej życiu na nowo. Zupełnie nie rozumiem dlaczego mała nie chce teraz ze mną mieszkać pojechała do niego 7 dni temu i nie chce wrócić. Powtarza tylko że tam jest fajnie.Do mnie stała się oschła i obojętna. czy powinnam zabrać ja do psychologa?

Dzień dobry,

Nie.
Córka tylko pokazuje jak bardzo potrzebuje i jak bardzo tęskni za ojcem, nawet takim "nieinteresującym się" i "niedotrzymującym obietnic".
Myślę natomiast, że Pani mogłaby skorzystać z konsultacji u psychologa, żeby wiedzieć jak wspierać/wychowywać córkę w sytuacji rozwiedzionych rodziców (najlepiej z byłym partnerem).

Początkowe zainteresowanie i wybuch uczuć może być związany z rozłąka i lękiem, że "jak teraz tatę wyposzczę, to znów go ie zobaczę" (oczywiście nie jest to lęk uświadamiany i werbalizowany przez córeczkę. Zachowanie córeczki mówi także o tym, jakim uczuciem darzy ojca i jak jest dla niej ważny (co nie znaczy, że Pani nie jest!). Pani jest odbierana jak ktoś, kto chce "zabrać tatusia" (co też pewnie nie odzwierciedla rzeczywistości). Na początek zachęcam do rozmowy z ojcem dziecka, wypracowanie wspólnego frontu i jasne wyznaczanie małej granic i zasad (np tego gdzie mieszka, kto na stałe się nią opiekuje itp). Ważne jednak by w relacji z córą wspierali się Państwo nawzajem i szanowali nawzajem mówiąc o sobie.
Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie (tzn nadal córeczka nie będzie w ogóle akceptowała relacji z Panią, a ojciec nie będzie chciał podjąć współpracy) warto zgłosić się do psychologa.