Obrzęk i zaczerwienienie w miejscu usuniętego zęba

10 grudnia miałam wyrywane 4 szóstki u dentysty chirurga.Przebiegło to w miarę dobrze.Rany zaszyte, zagoiły się, wszystko dobrze do teraz. jakieś 3 dni temu(czyli ok 3 tyg po ekstrakcji)przy dolnej prawej "dziurze" powstał obrzęk tak jakby przy kości.To miejsce jest zaczerwienione,boli,ciągnie.Jest twarde,spuchnięte.Skąd to się wzięło.Nie ukrywam,sama w miarę możliwości czyściłam tę przestrzeń po zębie z resztek jedzenia wykałaczką.Może doprowadziłam tym do jakiegoś zakażenia?

Witam. Prawdopodobnie ma Pani rację, lecz trzeba też brać pod uwagę inną przyczynę. Dlatego trzeba udać się do dentysty, by stwierdził co się dzieje.