Obrzęki i opuchnięcia łydki

Witam ,od trzech miesięcy puchnie mi prawa łydka a najbardziej na zmianę pogody.Dodam tylko że miałam robione USG dopplera i wszystko wyszło ok.rtg też miałam robione i nic nie wykazało,już zjadłam tyle leków i dalej nic,lekarz mi powiedział że nie wie co mi jest już nie wiem do jakiego lekarza mam iść.URSZULA

Witam serdecznie, jeżeli kończyna była kiedykolwiek złamana, był uraz, zapalenie skóty i tkznki podskórnej (róża), zapalenie naczyń limfatycznych czy węzłów chłonnych pachwiny - drogi limfatyczne ulegają uszkodzeniu. Również może być to nierozpoznany pierwotny obrzęk limfatyczny lub zespół uciskowy naczyń biodrowych - zespół May-Thurnera. Dodatkowo należy przeprowadzić badanie ultrasonograficzne jamy brzuszej i USG przezpochwowe w celu oceny węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej (niestety obrzęk kończyny może być pierwszym objawem guza jajnika) W przypadku przewlekłego obrzęku limfatycznego prostym badaniem jest tzw test Stemmera - niemożnośc uniesienia skóry nad drugim palcem stopy z powodu jej zgrubienia. Specjalistą zajmującym się obrzękiem limfatycznym jest angiolog, a sposoby jego leczenia to kompleksowa terapia manualna wraz z kompresjoterapią o odpowiedniej sile ucisku (wyroby płaskodziane np. firmy Jobst, Sigvaris, Thuasne) w celu zapobiegania procesowi destrukcji skóry (słoniowacizna). pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł