Obrzęki i opuchnięcia łydki
Witam ,od trzech miesięcy puchnie mi prawa łydka a najbardziej na zmianę pogody.Dodam tylko że miałam robione USG dopplera i wszystko wyszło ok.rtg też miałam robione i nic nie wykazało,już zjadłam tyle leków i dalej nic,lekarz mi powiedział że nie wie co mi jest już nie wiem do jakiego lekarza mam iść.URSZULA

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie, jeżeli kończyna była kiedykolwiek złamana, był uraz, zapalenie skóty i tkznki podskórnej (róża), zapalenie naczyń limfatycznych czy węzłów chłonnych pachwiny - drogi limfatyczne ulegają uszkodzeniu. Również może być to nierozpoznany pierwotny obrzęk limfatyczny lub zespół uciskowy naczyń biodrowych - zespół May-Thurnera. Dodatkowo należy przeprowadzić badanie ultrasonograficzne jamy brzuszej i USG przezpochwowe w celu oceny węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej (niestety obrzęk kończyny może być pierwszym objawem guza jajnika) W przypadku przewlekłego obrzęku limfatycznego prostym badaniem jest tzw test Stemmera - niemożnośc uniesienia skóry nad drugim palcem stopy z powodu jej zgrubienia. Specjalistą zajmującym się obrzękiem limfatycznym jest angiolog, a sposoby jego leczenia to kompleksowa terapia manualna wraz z kompresjoterapią o odpowiedniej sile ucisku (wyroby płaskodziane np. firmy Jobst, Sigvaris, Thuasne) w celu zapobiegania procesowi destrukcji skóry (słoniowacizna). pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł