Obsesyjne i powtarzające się mycie rąk

dzień dobry, od roku chodzę do psychiatry i lecze się z powodu obsesyjnego mycia rak. Moim największym problemem jest to, iż ręce myje po kilka razy. I stąd moje pytanie, jako do lekarza: ile razy muszę dokładnie umyć ręce aby być pewnym ze s czyste? Może podam przykład: pracuje jak kasjerka w sklepie. Po pracy, po kontakcie z pieniędzmi ręce myje 5 razy czy to z dużo? z gory dziękuje z odpowiedz

Dzień dobry!

Dla każdej osoby (niezależnie od wykonywanej pracy) wystarczające jest jedno prawidłowe umycie rąk.
W zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych rozwiązaniem problemu nie jest jednak właściwe mycie rąk i ustalenie odpowiednich zasad higieny - ale ustalenie emocjonalnych, psychologicznych mechanizmów, z powodu których doświadcza Pani natrętnych myśli i podejmuje obsesyjne zachowania.

Obok leczenia farmakologicznego, bardzo ważnym elementem leczenia i radzenia sobie ze swoją trudnością jest psychoterapia. Proszę zgłosić się do psychologa w swojej okolicy.

Pozdrawiam!