Obsesyjne sprzątanie a nerwica natręctw

Witam, mam 18 lat i obsesyjnie sprzątam.Często zastanawiam się czy ktoś odłożył przedmiot na swoje miejsce. Nie potrafię opanować złości, gdy widzę, że ktoś po sobie nie sprząta. Potrafię parę razy dziennie myć podłogę. Poza tym często liczę litery w wyrazach, muszę czegoś dotknąć itp. Nie potrafię tego nie robić. Mam też problem z nadwrażliwością na dźwięki. Denerwuje mnie kichanie, mlaskanie, mycie zębów itp. Czy dźwięki mogą być swojego rodzaju natręctwem? Czyto może być nerwica natręctw?

Witam,
To mogą być objawy nerwicy natręctw, jednak trudno jest postawić diagnozę przez internet, najlepiej gdyby udała się Pani do psychologa lub lekarza psychiatry, aby ocenić, czy opisane przez Panią problemy kwalifikują się do nadania takiej diagnozy i leczenia. Dużo zależy od natężenie opisanych przez Panią natrętnych symptomów, na ile przeszkadzają Pani w codziennym funkcjonowaniu i utrudniają relacje z innymi. Czasem ich poziom wręcz uniemożliwia normalne społeczne funkcjonowanie, zabierają czas potrzebny na realizację ważnych celów i zadań życiowych i powodują, że osoba nimi dotknięta izoluje się od otoczenia. Generalnie im wcześniej zacznie Pani sobie aktywnie z nimi radzić tym lepiej. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą i pozdrawiam.
Agnieszka Sieniawska

Z Pani opisu wynika, że może Pani mieć zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw), ale rzeczywiście konieczna jest dokładniejsza diagnoza. Proszę spróbować poszukać w swojej okolicy psychiatry lub psychologa.
Jedną z najbardziej skutecznych metod w leczeniu tego zaburzenia jest terapia poznawczo-behawioralna. Podaję link do listy licencjonowanych psychoterapeutów pracujących w tym podejsciu: http://www.pttpb.pl/licencjonowani-terapeuci
Zaznaczam też, że w Pani okolicy mogą też pracować terapeuci, którzy są w trakcie zdobywania certyfikatu. Polecam też książkę, oczywiście nie zamiast psychoterapii! http://www.empik.com/zaburzenia-obsesyjno-kompulsyjne-brynska-anita,3086475,ksiazka-p
Pozdrawiam Panią i życzę zdrowia,
Dominika Farley