Obszary rekonwersji kolana w kości udowej
proszę o odpowiedź co oznacza zdanie w kości udowej widoczne obszary rekonwersji szpiku jest to zdanie z rezonansu kolana, czy jest to jakaś nieprawidłowość mogąca dawać objawy bólowe, czy jest to cos groźnego, do jakiego lekarza powinnam się zgłosić
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. To oznacza, że są obszary, w których szpik kostny żółty zostaje zastąpiony czerwonym. Nie ma powodów do niepokoju. Jednak stan taki ma najczęściej jakieś podłoże - przewlekłe przeciążenie organizmu (sportowcy), niedotlenienie itp. Często pojawia się u osób z nadwagą, gdy potrzeby krwiotwórcze organizmu zaczynają przewyższać możliwości produkcyjne szpiku czerwonego w kościach płaskich.