Ocena prawidłowości ciąży na podstawie USG
Poproszę o interpretację prawidłowości rozwoju ciąży. Ostatnie krwawienie miałam 7 kwietnia 2010 r. USG miałam 26 maja 2010 r. Stwierdzono pęcherzyk ciążowy z pojedynczym płodem CRL 8mm (6.5 hbd) Akcja serca miarowa 136 na min. Pęcherzyk żółtkowy o prawidłowej budowie i średnicy 2.5 mm. Mam też niewielkie ognisko oddzielania się trofoblastu w dolnym biegunie jaja płodowego o wymiarach 8x3 mm. Przydatki bez zmian patologicznych.
Dostałam D**** (hormon gestagenny) 2x1 i wit B6 1x1. Bardzo niepokoi mnie brak objawów ciąży. Nie bolą mnie piersi ani nie mam nudności. Lekko pobolewa mnie podbrzusze w okolicach pachwin. Czy to świadczy o nieprawidłowo rozwijającej się ciąży?
Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Nie każda ciąża przebiega w sposób typowy. Objawy nie zawsze są obecne w takiej samej konfiguracji i z dużym nasileniem. Najlepszą metodą na sprawdzenie, czy ciąża rozwija się prawidłowo, jest wykonanie badania USG. Pani ma już to badanie za sobą i wynik jest pomyślny (najważniejsze jest stwierdzenie prawidłowej czynności serca zarodka). Proszę nie martwić się nadmiernie krwiakiem- to często stwierdzane w pierwszym trymestrze ciąży zjawisko, które najczęściej znika w dalszych okresach ciąży. Należy obserwować je w kolejnych badaniach USG, a w razie pojawienia się objawów (krwawienia)- zgłosić się na położniczą izbę przyjęć.
Pozdrawiam serdecznie!