Ochota na słodycze, zmęczenie i sucha skóra a cukrzyca typu II

Witam. Ostatnio dręczą mnie myśli dotyczące mojego zdrowia. Cały czas myślałam, że moje zmęczenie i ból głowy są spowodowane przesileniem i niskim ciśnieniem atmosferycznym. Mama doradzała, że może to być anemia, co wykluczałam, bo naprawdę bardzo zdrowo się odżywiam, nie jem chipsów i nie piję napojów gazowanych, preferuję raczej warzywa na parze i rybę. Nie odchudzam się. Czasem przesadzam z czekoladą. Myślałam też, że mam braki magnezu, stąd mój brak energii. Ostatnio jednak pomyślałam nad cukrzycą. Moje objawy to: zmęczenie, senność, bóle i zawroty głowy, bardzo sucha skóra, zamglony wzrok przy komputerze, TV lub czytaniu i ochota na czekoladę lub coś słodkiego. Trzeba też zaznaczyć, że moja babcia chorowała długie lata na cukrzyce. Ja osobiście jestem osobą bardzo energiczną i cieszącą się z życia. Niestety, moje chęci i energia spadły, co mnie bardzo martwi. Chciałabym znowu mieć tyle siły co parę miesięcy temu. Nie chcę iść do lekarza, bo w naszym kraju, gdy przychodzi się na profilaktyczne badanie, to traktują człowieka jak hipochondryka. Za kilka dni idę jednak prywatnie zrobić badania krwi i moczu. Proszę mi pomóc. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witaj!

Odpowiadając na Twoje pytanie zawarte w tytule - teoretycznie tak. Cukrzyca typu 2, choć typowa dla dorosłych, może wystąpić także już w bardzo młodym wieku. Myślę jednak, że nie powinnaś martwić się na zapas.

Przyczyn osłabienia, senności, suchości skóry może być wiele. Nie możesz wykluczać anemii - rozpoznać można ją wyłącznie na podstawie morfologii krwi. Niestety dieta oparta na warzywach i rybach niekoniecznie musi być dietą pełnowartościową, dostarczającą organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a tym samym nie chroni chociażby przed niedoborem żelaza, który objawiać się może niedokrwistością.

Nie obawiaj się, że zostaniesz potraktowana przez lekarza jak hipochondryczka - masz prawo być zaniepokojona swoimi dolegliwościami. Z pewnością zrozumie to także i lekarz, do którego się udasz. Zbada Cię, zleci odpowiednie badania (w tym z pewnością morfologię i stężenie glukozy we krwi), co pomoże ustalić przyczynę objawów. Być może okaże się, że wynikają one jedynie z przesilenia zimowego i wkrótce same ustąpią.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.