Od 10 miesięcy nie mam miesiączki, ale karmię piersią - czy to normalne?

Urodziłam w marcu synka, bardzo obficie krwawiłam w szpitalu przez dwa dni. Lekarze, gdy ich informowałam, mówili, że to normalne, lecz po 1,5 dobie, gdy pani położna przyszła pobrać mi krew, a wkuwała się ze trzy razy, za każdym razem z większym cierpieniem, stwierdziła, że coś jest nie tak.
Pobrała próbkę krwi za pomocą zwykłej strzykawki, bo inaczej się nie dało, bardzo szybko dostałam żelazo i chyba antybiotyki. Nie wiem, czy to ma coś wspólnego z moim problemem. Od 10 miesięcy nie mam okresu po porodzie, byłam u lekarza, lecz mnie nie zbadał! Twierdził, że wszystko jest w porządku, a teraz bardzo się martwię. Nadal karmię synka piersią.
Iwona 22 lata

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli karmi Pani intensywnie, to przyczyną braku miesiączki jest najpewniej właśnie laktacja. Nie pisze Pani nic o przebiegu samego porodu, jeśli np. miała Pani wyłyżeczkowanie macicy po porodzie (tak się dzieje w przypadku podejrzenia pozostawania resztek łożyska w jamie macicy i zawsze w czasie cięcia cesarskiego), to teoretycznie mogło dojść do powstania zrostów wewnątrz macicy (rzadkie powikłanie), które mogłyby utrudniać wydostawanie się złuszczonej błony śluzowej macicy, co w efekcie doprowadziłoby do braku miesiączki.
Jest o mało prawdopodobne, ale jeśli miała Pani łyżeczkowanie, to na wszelki wypadek powinna Pani jednak udać się do ginekologa ponownie i poprosić o badanie.

Pozdrawiam serdecznie!