Od czego powinien zacząć ktoś, kto chce nauczyć się podstaw asertywności?

Witam. Często słyszę w pracy, że nie jestem asertywny. Czy to widać na zewnątrz? Od czego powinien zacząć ktoś, kto chce przynajmniej podstaw asertywności się nauczyć? Czuję na siebie złość, jeśli po raz kolejny nie potrafię wyrazić własnego zdania publicznie, tylko schylam głowę i się nie odzywam, a w środku przeżywam katusze i frustrację...

Pozdrawiam,
Dominika Farley
www.tpbkrakow.com

Dzień dobry,

Może Pan poszukać "warsztatów z asertywności" - często oferowane przez psychologów w gab.prywatnych; bądź kupić sobie książki o takiej tematyce.

Jeżeli takie rozwiązania nie będą dla Pana wystarczające, wtedy proszę rozważyć konsultacje u psychoterapeuty.

Witam. U podłoża zachowań asertywnych (nie agresywnych) leży wysokie poczucie własnej wartości, to znaczy przekonanie, że jest się wartościową osobą. Jeśli człowiek czuje się dobrze sam ze sobą, to łatwiej mu wypowiadać się publicznie, prosić o pomoc, nie zgadzać się z innymi itp. Jeśli ma Pan problem z poczuciem własnej wartości, proszę wybrać się do psychologa. Natomiast na początek nauki asertywności proszę przeczytać książkę Marii Król-Fijewskiej "Stanowczo, łagodnie, bez lęku". Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam!

Zachęcam do wizyty u psychologa lub odnalezienia zajęć które mogą Panu pomóc (na przykład z asertywności właśnie).

Co więcej, musi Pan się zastanowić co sprawia, że nie wyraża Pan swojego zdania. Czy pojawiają się jakieś myśli które Pana blokują? Jakie są ich za i przeciw. To może być dobra wskazówka.

Pozdrawiam!

Dzień dobry, możliwości jest kilka. Może pan skorzystać z konsultacji indywidualnych z psychologie, coachem, psychoterapeutą. Może pan wziąć udział w terapii grupowej, może pan skorzystać z warsztatów poprawiających asertywność. Jednak w każdym z powyższych przypadków to pan będzie musiał wcielać zmiany w życie. Pozdrawiam.