Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Od czego powinien zacząć ktoś, kto chce nauczyć się podstaw asertywności?

Witam. Często słyszę w pracy, że nie jestem asertywny. Czy to widać na zewnątrz? Od czego powinien zacząć ktoś, kto chce przynajmniej podstaw asertywności się nauczyć? Czuję na siebie złość, jeśli po raz kolejny nie potrafię wyrazić własnego zdania publicznie, tylko schylam głowę i się nie odzywam, a w środku przeżywam katusze i frustrację...
MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu

Poczucie własnej wartości - Polacy na tle świata

Rzeczywiście, osoby z Pana otoczenia mogą zauważyć brak asertywności u Pana. Proponuję poszukać psychologa lub psychologa-coacha, który oprócz zdiagnozowania przyczyn przeprowadziłby u Pana trening asertywności. Tego można się w dużej mierze nauczyć, ale wymaga to czasu i ćwiczeń.

Pozdrawiam,
Dominika Farley
www.tpbkrakow.com

Psycholog i psychoterapeuta specjalizujący się w nurcie poznawczo-behawioralnym.
0

Dzień dobry,

Może Pan poszukać "warsztatów z asertywności" - często oferowane przez psychologów w gab.prywatnych; bądź kupić sobie książki o takiej tematyce.

Jeżeli takie rozwiązania nie będą dla Pana wystarczające, wtedy proszę rozważyć konsultacje u psychoterapeuty.

0

Witam. U podłoża zachowań asertywnych (nie agresywnych) leży wysokie poczucie własnej wartości, to znaczy przekonanie, że jest się wartościową osobą. Jeśli człowiek czuje się dobrze sam ze sobą, to łatwiej mu wypowiadać się publicznie, prosić o pomoc, nie zgadzać się z innymi itp. Jeśli ma Pan problem z poczuciem własnej wartości, proszę wybrać się do psychologa. Natomiast na początek nauki asertywności proszę przeczytać książkę Marii Król-Fijewskiej "Stanowczo, łagodnie, bez lęku". Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog i terapeutka Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach.
0

Witam!

Zachęcam do wizyty u psychologa lub odnalezienia zajęć które mogą Panu pomóc (na przykład z asertywności właśnie).

Co więcej, musi Pan się zastanowić co sprawia, że nie wyraża Pan swojego zdania. Czy pojawiają się jakieś myśli które Pana blokują? Jakie są ich za i przeciw. To może być dobra wskazówka.

Pozdrawiam!

Psycholog, absolwent studiów na kierunku psychologia i kogniwistyka.
0

Dzień dobry, możliwości jest kilka. Może pan skorzystać z konsultacji indywidualnych z psychologie, coachem, psychoterapeutą. Może pan wziąć udział w terapii grupowej, może pan skorzystać z warsztatów poprawiających asertywność. Jednak w każdym z powyższych przypadków to pan będzie musiał wcielać zmiany w życie. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy