Od dwóch lat nie mam miesiączki – czy to może być wina cyst?

Urodziłam 3 dziecko 24 miesiące temu, od tamtej pory nie mam miesiączki, po USG wyszło, że mam cysty liczne, boli mnie brzuch po lewej i prawej stronie. Dwukrotnie miałam wywoływaną miesiączkę i nic. Co może być powodem? Około 2 lat temu również wyszły mi na ciele blado brązowe plamy.

Czy to może być powodem zaburzeń hormonalnych lub cyst?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Liczne torbiele na jajnikach oraz długotrwały brak miesiączki mogą wskazywać na PCOS. Jest to choroba o nieznanej przyczynie, której nie można do końca wyleczyć, można jedynie zaleczyć jej objawy.
Myślę, że powinna się Pani udać do ginekologa-endokrynologa, który postawi właściwą diagnozę, nie tylko na podstawie wywiadu, ale i badań poziomów hormonów. W zależności od Pani dalszych planów reprodukcyjnych zaleci on też odpowiednie postępowanie.

Wysypka na ciele mogła być związana ze zmianami hormonalnymi, jako że te mogą wpływać na przebieg i intensywność wszelkich reakcji alergicznych w organizmie. Nie można natomiast zakładać, że była ona przyczyną braku menstruacji.

Pozdrawiam serdecznie!