Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Odbijanie, skurcze w dole brzucha a zespół jelita drażliwego

Witam, mam poważny problem. Od 2 lat mam dolegliwości żołądkowo-jelitowe, puste odbijanie, bóle w nadbrzuszu, a w tym wszystkim najgorsze są skurcze w dole brzucha, ciągłe parcie na stolec i wydawanie stolca. Nagle nie można tego powstrzymać, jest kilka razy dziennie stolec, jest albo tasiemkowaty, albo bardzo mały i cienki ok. 3cm. Moje badania morfologia, ob, USG, CRP, kolonoskopia wyszła dobrze, żadnych zmian. Miałam od 2 lat już 3 gastroskopie, bo na pierwszej wyszły polipy, na 2 zapalenie śluzówki już bez polipów i refluks, a dopiero na 3 wszystko dobrze, poza tym, że wynik na helikobakter wyszedł dodatni. Brałam antybiotyki. Posiew na pasożyty ok. Na candide wzrost skąpy, brałam leki. Czy to jelito drażliwe? Czy skurcze w dole brzucha mogą zaszkodzić mi jak zajdę w ciążę? Brałam ogromną ilość leków, nic to nie pomagało, a bardzo chcialabym zajść w ciążę, choć boję się tych codziennych skurczy w dole brzucha. Proszę o odpowiedź, bo utrudnia mi to życie, a każdy lekarz mówi co innego. Monika, 23

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Dolegliwości zgłaszane przez Panią mogą odpowiadać zespołowi jelita drażliwego, jednak właściwą diagnozę można postawi tylko na podstawie badania fizykalnego i badań dodatkowych. Może Pani starać się o zajście w ciążę, zespół jelita drażliwego nie jest przeciwwskazaniem. Oczywiście w takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym odnośnie aktualnie stosowanych leków oraz ewentualnej profilaktyki witaminowej przez poczęciem. Oprócz farmakoterapii w leczeniu zespołu jelita drażliwego udowodniono także skuteczność psychoterapii, ponieważ dolegliwości związane z tą chorobą mają tło psychogenne. Skurcze w dole brzucha mogą być objawem poronienia, więc w przypadku potwierdzonej ciąży warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeżeli skurczom towarzyszy krwawienie. Pozdrawiam serdecznie!

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy