Odchudzanie a pieczywo

Jakie pieczywo jeść najlepiej ? jestem na diecie 1200 kcal i jadłam zawsze białe pieczywo ,ale czytałam ,że lepiej jeść chleb graham, chciałam jeść razowy,ale jest bardzo kaloryczny , nie mam pojęcia ,który jeść i dodam , że nie jem go codziennie, średnio co drugi dzień jem pieczywo , więc jakie jeść najlepiej ?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest spożywanie pieczywa ciemnego, ponieważ zawiera ono dużą ilośc błonnika regulującego pacę jelit oraz obniżającego wchłaniani tłuszczów. Węglowodany złożone są dłużej trawione, a przez to poziom glukozy we krwi jest ustabilizowany i utrzymuje się na stałym poziome przez dłuższy czas (nie występują skoki glukozowe, jak w przypadku spożywania białego pieczywa czy węglowodanów prostych, które odpowiedzialne są za wahania nastrojów). Ponadto, zawiera solidną dawkę witamin z grupy B, które odpowiadają za właściwą pracę układu nerwowego oraz żelazo, magnez, potas.Warto wybierać pieczywo razowe z dodatkiem otrąb pszennych lub ziaren, np. słonecznika, dyni, soi. Wówczas jego wartość odżywcza dodatkowo wzrasta, ponieważ wymienione ziarna są niezwykle bogate w witaminy i sole mineralne.

Napewno błędem jest rezygnowanie z pieczywo, lub też jedzenie go co drugi dzień. Pieczywo razowe, żytnie itp jest może nieco bardziej kaloryczne ale również bardziej sycące i można go zjeść dużo mniej by poczuć nasycenie niż pieczywa białego. Mąka pszenna oczyszczona nie ma nic w sobie wartościowego poza węglowodanami napędzającymi apetyt - to dlatego białe pieczywo można jeść w nieskończonej ilości. Pszenica spowalnia pracę jelit, zakleja je.
Należy wiec przede wszystkim szukać w sklepach pieczywa które powinno mieć w swoim skałdzie tylko mąkę, wodę, sól i zakwas. Jeśli zawiera coś więcej np zakwaszacz E 322 ulepszacz E471 oznacza to że kupujemy podróbkę.
Fałszem jest stwierdzenie, że chleb tuczy. Dobry chleb długo się żuje i trawi - jedna dwie kromki starczą więc na wiele godzin. Tyje się po pieczywie pszennym typu "wydmuszka" - jest bardzo krótko trawione po jego zjedzeniu szybko pojawia się we krwi glukoza, która napędza apetyt

Witam, dieta niskokaloryczna najczęściej kończy się ponownym przytyciem, gdyż dla ciała niedojadanie to efekt głodu, czyli należy robić później zapasy na wypadek ponownego głodzenia. Nie polecam :) Chleb w racjonalnym żywieniu jemy tylko na II śniadanie, ale i tak nie za często. Najlepiej, jak jest to pieczywo na zakwasie. Ważne jest, z czym go łączymy. Idealne są jarskie pasty i pasztety. Pozdrawiam

Wybieraj pieczywo z mąki pełnoziarnistej (typ ok 2000), zarówno może być to mąka żytnia, pszenna, orkiszowa. Chleb z tych mąk jest ciemny, pamiętaj jednak, że niektóre pieczywa barwione są karmelem i tylko przypominają pełnoziarniste pieczywo. Nie musisz wykluczać pieczywa (pełnoziarnistego) z diety a wręcz przeciwnie jest to bardzo dobre źródło węglowodanów złożonych, witamin z grupy B, magnezu, żelaza. Produkt ten ma również niski indeks glikemiczny dzięki czemu nie ma po nim nagłych skoków glukozy we krwi. Kolejnym plusem pieczywa jest łatwość przygotowania z niego pełnowartościowych posiłków. Pamiętaj, że głównym źródłem energii są węglowodany złożone czyli kasze, brązowy ryż, nieprzetworzone płatki, ciemny makaron i oczywiście pełnoziarniste pieczywo.