Odchudzanie a przyrost masy mięśniowej

Witam! Mam rocznikowo 20 lat, ważę 62 kg i mam 162 cm wzrostu. Próbuję zrzucić parę kilo dla własnego lepszego samopoczucie, po prostu źle czuję się ze swoja obecną wagą. Jednak każda próba odchudzania kończy się na niczym. Ostatnio jadłam niewiele, bardzo się pilnowałam; jadłam gryczaną kaszę, ciemny ryż, chrupkie pieczywo, gotowane białe mięso, owoce - jabłka, jogurty naturalne itp. Nie przejadałam się i do tego ćwiczyłam na siłowni minimum 4 razy w tygodniu po 3 godziny, głównie jakiś steper czy bieżnia, brzuszki i jakieś ćwiczenie z obciążeniem na nogi i ręce, ale nie dużo... i do tego kupiłam sobie tabletki C***... Jednak skończyło się to tym, że z wagi jaką miałam przed rozpoczęciem, to jest 60 kg, obecnie ważę 62... i to nie są mięśnie ważące więcej, bo nie widzę żadnej różnicy poza tym, że mój brzuch jest jak balon i czuję się fatalnie... Kilka osób mówiło mi, że przy dużym wysiłku fizycznym, a zbyt małej ilości jedzenia może być właśnie taki efekt - czy to prawda? Czy to możliwe, żeby mój organizm nie reagował już na żadne diety, bo praktycznie cały rok się pilnuję z jedzeniem, a dokładnie rok temu w maju schudłam z wagi 67 kg do 62 i potem jeszcze w ciągu roku waga spadłam do 60-59 kg. Aha i moim odwiecznym problemem są "leniwe jelita"... Bardzo proszę o jakąś radę. Z góry dziękuję i pozdrawiam!!!
ponad rok temu

Witam,

Myślę, że nie musi się Pani przejmować, gdyż Pani masa ciała jest prawidłowa (BMI równe 23,66 przy normie 18,5-25). Być może lepszym sposobem monitorowania ubytku tkanki tłuszczowej byłyby cotygodniowe pomiary obwodów ciała.

Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie, co mogło być przyczyną przyrostu masy ciała. Być może jadła Pani większe porcje lub podjadała coś między posiłkami/piła słodzone napoje, stosuje leki, które mogą prowadzić do przyrostu masy? Jeśli ćwiczy Pani od dawna, rozwój tkanki mięśniowej jako przyczyna zwiększenia masy jest bardzo prawdopodobny. Być może warto byłoby udać się do dietetyka i dokonać pomiaru składu ciała?

Jeśli odczuwa Pani dyskomfort w obrębie brzucha i cierpi na wzdęcia (choć prawdopodobne, że organizm zareagował tak na duże ilości błonnika pokarmowego w diecie, zwłaszcza jeśli wcześniej spożywała Pani niewielkie jego ilości), być może dobrze będzie skonsultować się z lekarzem.

Pozdrawiam