Odczyn limfatyczny po ugryzieniu kleszcza, czy to borelioza?

Dzień dobry! Przedwczoraj siostrzeńca za uchem ugryzł kleszcz. Wczoraj rano mały zaczął się drapać, a wieczorem na całym ciele pojawiły się czerwone swędzące plamy, miejsce ugryzienia jest zaczerwienione i lekko opuchnięte (rumień ma ok. 3 cm średnicy). Pojechaliśmy na pogotowie (dyżur pełnił bardzo młody lekarz, który wszystko sprawdzał w książkach), lekarz usunął kleszcza i stwierdził, że Karol ma odczyn limfatyczny. Przepisał antybiotyk (ale z przyjmowaniem go mamy czekać, aż pojawi się ten tzw. rumień wędrujący) i kazał jechać w poniedziałek do pediatry w celu oznaczenia przeciwciał. Czy objawy te pasują do boreliozy, co to w ogóle jest ten odczyn limfatyczny i czy rzeczywiście należy czekać z przyjmowaniem tego antybiotyku do momentu pojawienia się rumienia? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że zalecone postępowanie jest bardzo słuszne. Z antybiotykoterapią czekamy do momentu rozpoznania boreliozy gdyż wcześniej nie ma sensu stosować leczenia. Momentem, w którym decyduje, iż mamy do czynienia z boreliozą jest wystąpienie rumienia wędrującego który jest objawem patognomicznym lub gdy w badaniach krwi oznaczymy właściwe przeciwciała.

Opisana reakcja skórna może być obrzękiem limfatycznym może też być reakcja alergiczna na kleszcza.

Uważam, że należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pozdrawiam!