Odeszłam od męża, a dzieci odwróciły się ode mnie - co mam robić?

Witam... Wyszłam za mąż bardzej z rozsądku niż z miłości, ale mimo to urodziłam dwóch synów i trwałam w tym związku 26 lat. Urodziłam dwoje dzieci, zajmowałam się wszystkim... pracowałam, zajmowałam się domem, dziećmi, mężem. Mój mąż miał wszystko, a ja całą miłość przelałam na dzieci i był problem - mój mąż pił, ale było to picie w domu po kątach. Prosiłam go, żebyśmy razem poszli się leczyć, bo chciałam ratować małżeństwo - mój mąż stwiedził, że może przestać, lecz nie przestawał. Kiedy dzieci były dorosłe, ja poznałam kogoś, zakochałam się i odeszłam od męża. Od tego czasu dzieci nie chcą mnie znać, a minęło 6 lat. W tym czasie mój mąż zmarł na wylew - to ja zajęłam się pogrzebem, ponieważ mój mąż nie chciał dać mi rozwodu, więc nadal byłam jego żoną. Myślałam, że po pogrzebie dzieci zaczną się odzywać, ale okazało się, że jest jeszcze gorzej - one obwiniają mnie o śmierć taty! Nie wiem co mam robić? Tęsknię za nimi, tłumaczyłam im, że one są nadal moją rodziną i od nich nie odeszłam, ale nic to nie pomaga, wyjechały za granicę, nie dają znaku życia. Ja nadal jestem w związku z człowiekiem, którego kocham, ale nie potrafię już niczym się cieszyć. Wydaje mi się, że przegrałam życie, nawet przez to moja miłość osłabła i coraz częściej się kłócimy. Mam wszystkiego dość i żyć się już nie chce. Coraz częściej myślę o śmierci!!!! Co mam robić???

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Proponowałabym, aby zwróciła się Pani o pomoc do psychologa. Proszę pamiętać, że tylko w kontakcie bezpośrednim ze specjalistą uzyska Pani pomoc i wsparcie. Podczas terapii będzie mogła Pani przepracować swoje poczucie winy w związku z zaistniałą sytuacją, a także wzmocnić swoją samoocenę oraz poprawić relacje z aktualnym partnerem. Warto zastanowić się, dlaczego dzieci zareagowały w ten sposób, wrócić do momentu, kiedy podejmowała Pani decyzję o rozstaniu. Jeżeli zna Pani adres dzieci to być może rozwiązaniem byłoby napisanie listu, w którym mogłaby Pani opisać swoje emocje związane z poprzednim partnerem oraz powody podjęcia decyzji o rozstaniu. Może Pani spróbować poprosić ich o zrozumienie sytuacji i rozmowę. Warto wspomnieć również o alkoholizmie ojca (czy dzieci o tym wiedzą?), o tym, że chciała Pani podjąć terapię razem z nim, itp. Proszę pamiętać także, że dla dzieci rozpad małżeństwa i śmierć ojca, niezależnie jaki by on był, jest sytuacją stresującą, przykrą. Proszę jednak pomyśleć o sobie i zacząć cieszyć się życiem. Pozdrawiam