Odklejenie kosmówki

Jestem w 12 t. ciąży i mam krwiaka. Towarzyszy mu plamienie już drugi dzień. Lekarz przepisał mi leki **** (lek podtrzymujący ciążę) i kazał leżeć, ale nie dawał szansy, że ciąża się utrzyma. Ja chciałam się zapytać.
Czy mam szansę utrzymać ciążę i jak długo mogę plamić i dlaczego plamię?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Krwiak pozakosmówkowy to zjawisko dość często wykrywane w pierwszym trymestrze ciąży. Stanowi on czynnik ryzyka poronienia, jednak często obserwuje się samoistny jego zanik w dalszych etapach ciąży. Objawem krwiaka może być okresowe krwawienie lub plamienie z dróg rodnych- świadczy to o odklejaniu się kosmówki i należy wtedy prowadzić zdecydowanie oszczędzający tryb życia, najlepiej głównie leżeć. Być może krwiak jest duży i dlatego Pani lekarz wątpi o możliwości donoszenia przez Panią ciąży. Radzę jednak jak najwięcej wypoczywać, przyjmować lek i zachować nadzieję!
Pozdrawiam serdecznie.