Odklejona kosmówka z obecnością krwiaka - czy ciąża jest zagrożona?

Witam. Byłam wczoraj na USG prenatalnym i lekarz stwierdził: po lewej stronie odklejona kosmówka z obecnością krwiaka obejmującego całą jej powierzchnię i częściowo łożysko. Jaką mam szansę na donoszenie ciąży i na to, że krwiak się sam wchłonie? Dodam jeszcze, że kilka godzin przed USG zaczęło mnie boleć w podbrzuszu i krwawić (brązowa krew); lekarz stwierdził, że to ten krwiak się oczyszcza. Czy to dobrze? Z dzieckiem jest wszystko w porządku, tylko serduszko mu mocno bije 188ud/min. Lekarz twierdzi, że to może być przez ten właśnie krwiak. Przyjmuję analog progesteronu i witaminy. Jest to moja pierwsza ciąża i długo oczekiwana, dlatego tak się martwię. Proszę o jakieś rady.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie napisała Pani, w którym tygodniu jest Pani obecnie. Generalnie krwiak pozakosmówkowy to znalezisko dość często spotykane w USG w pierwszym trymestrze ciąży. W większości przypadków krwiak taki wchłania się samoistnie do 20. tygodnia i dalszy przebieg ciąży jest niepowikłany.

Łożysko ma bardzo duże zdolności kompensacyjne i nawet duże krwiaki nie powodują (przy nieobecności innych problemów w przebiegu ciąży) niedotlenienia dziecka. Przyspieszona czynność serca podczas badania mogła też być spowodowana Pani zdenerwowaniem.

Powinna Pani teraz się oszczędzać (nie dźwigać ciężarów ani nie forsować się fizycznie w żaden inny sposób), w okresach krwawień z dróg rodnych wskazane jest nawet leżenie. Wskazana jest też dość częsta kontrola ultrasonograficzna, np. co dwa tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie!