Odma samoistna opłucnowa

witam byłem ostatnio w szpitalu na odme samoistną lewego płuca wyszedłem z szpitala z 2 cm odmą nie miałem wyboru po 2 dniach czuje się dobrze . Moje pytanie brzmi czy odma mogła sama zniknąć???

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Bardzo małe odmy można leczyć zachowawczo, gdyż powietrze znajdujące się w opłucnej wchłania się samoistnie. Często wspomaga się takie leczenie tlenoterapią, która znacznie skraca czas wchłaniania się powietrza. W każdym jednak przypadku zalecane jest leczenie początkowe w warunkach szpitalnych. Warto obecnie zwrócić uwagę na nie forsowanie organizmy dużymi wysiłkami fizycznymi aby dać się płucom swobodnie zregenerować.