Odmowa leczenia zaawansowanego stanu boreliozy

Witam! Mam pytanie odnośnie boreliozy koleżce lekarz odmówił leczenie ponieważ jest stan zaawansowany. A koszt leczenia miesięczny to ok 1500zł czy można starć się gdzieś o jakieś dofinansowanie części kwot i czy lekarz ma prawo odmówić leczenie?

Jan ZajÄc

Witam. Wdrożenie antybiotykoterapii w boreliozie w przypadku gdy od zakażenia minęło już dużo czasu jest dyskusyjne. Antybiotyki są bardziej skuteczne w stadium wczesnym niż późnym a efekt leczenia może być opóźniony bądź w ogóle nie wystąpić. Dlatego, biorąc też pod uwagę koszty leczenia oraz ewentualne działania niepożądane antybiotyków, lekarz uznał terapię za niepotrzebną. Jeśli nie zgadza się Pani z jego orzeczeniem ma Pani prawo do uzyskania opinii drugiego lekarza.