Odpowiednia dieta i rowerek stacjonarny - kiedy schudnę 6 kg?

Witam. Mam 17 lat i chciałabym zrzucić zbędne kilogramy. Mam 170 cm wzrostu i ważę 62 kg. Wiem, że nie mam nadwagi, ale źle się czuję z obecną wagą. Chciałabym ważyć 56-57 kg. Nie wiem, jaka dieta byłaby dla mnie odpowiednia i w jakim czasie mogę schudnąć bez efektu jo-jo. Mam w domu rowerek stacjonarny, więc oprócz diety, mogę na nim ćwiczyć. Nie wiem tylko, jak długo muszę na nim jeździć. Proszę o pomoc.
17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twoje BMI jest wręcz idealne (21,5).
Jeżeli nie jesteś zadowolona ze swojego wyglądu, postaraj się zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Odpowiednie ćwiczenia poprawią Twoją kondycję i wymodelują sylwetkę.

Jeżeli chodzi o dietę, zrezygnuj ze słodyczy oraz fast foodów, postaraj się nie jeść tłustych smażonych potraw, a zastąp je gotowanymi/duszonymi. Pij dużo wody mineralnej, unikaj słodzonych napojów. Jedz regularnie, czyli 5-6 posiłków dziennie. Nie ograniczaj drastycznie ilości kalorii, żeby uniknąć efektu jo-jo. Zanim będziesz rozpisywać swoje posiłki, oblicz zapotrzebowanie kaloryczne biorąc pod uwagę aktywność fizyczną. Przykładowo biorąc pod uwagę dość intensywne ćwiczenia fizyczne 3-5 razy w tygodniu po około 2 godziny, powinnaś spożywać mniej więcej 1800 kcal/dobę. Oczywiście wszystko zależy też od aktualnego sposobu odżywania.

Bardzo dobrze, że chcesz wprowadzić aktywność fizyczną. Wybierz trening najbardziej dopasowany do Twoich możliwości i preferencji. Przykładowo: bieganie, rower, skakanka, stepper, pływanie, siatkówka. Najlepiej byłoby stosować trening ok. 5 razy w tygodniu po co najmniej 40 minut (plus rozciąganie po i przed treningiem). Dodatkowo warto dołączyć ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi), zaczynając od prostych, typu półbrzuszki, nożyce, przysiady, pompki, stopniowo urozmaicając trening, np. serią 8 minute (abs, legs, buns, arms, stretch), czy Tamilee Webb (brzuch, nogi, ramiona). Te ćwiczenie można stosować 3-4 razy w tygodniu, po ok. 15-20 minut.

Pozdrawiam!